close
تبلیغات در اینترنت
احكام نماز

درباره وبلاگ


http://rozup.ir/up/majid1991/namaz93/agha.jpg

بسم الله الرحمن و الرحيمباسلام خدمت همه بازديدکنندگان عزيز.
براي بهتر باز شدن وبلاگ از مرورگر هاي opera و Chrome و mozila استفاده كنيد
اين وبلاگ تقديم به آقا امام رئوف
حضرت علي بن موسي الرضا (ع)
التماس دعا
*********

جدید ترین مطالب سایت

مطالب پربازدید

احكام نماز قضا

 

کسی که نماز واجب خود را در وقت آن نخوانده باید قضای آن را بجا آورد، اگرچه در تمام وقت نماز خواب مانده یا به واسطه سستی، نماز نخوانده باشد ولی نمازهای یومیه ای را که زن در حال حیض یا نفاس نخوانده قضا ندارد.

اگر بعد از وقت نماز بفهمد نمازی را که خوانده باطل بوده باید قضای آن را بخواند.

کسی که نماز قضا دارد باید در خواندن آن کوتاهی نکند ولی واجب نیست فورا آن را بجا آورد.

 

بقيه را  در ادامه مطلب بخوانيد


ادامه مطلب

آداب نماز

آداب نماز بطور كلی می توان شرایط آداب نماز, را به دو بخش اصلی تقسیم كرد: 1. صفات و ویژگی های نمازگزار قبل از ورود به نماز. 2. آداب و شرائطی كه می بایست یك نماز گزار واقعی آنها را درحال نماز رعایت كند.


الف: در بخش اول از باب نمونه می توان به این امور اشاره كرد:


1. تقوی و ترك گناه: از امور مهمی كه بیش از هر چیز رعایتش برای نمازگزار واقعی ضروری است محافظت بر نفس و اعمال و رفتار خویش است یعنی دوری گزیدن از هر آنچه را كه خداوند متعال از انجام آن ناخشنود است و گناه و معصیت الهی بشمار می رود، چرا كه حقیقت گناه و معصیت چیزی جز آلودگی و نجاست و تیرگی نفس و جان آدمی نیست و برای نمازگزاری كه مدعی است می خواهد به معراج و ملكوت پرواز كند و هم آوا و هم سخن خداوند و فرشتگان شود.و با این كدورتها و آلودگی روحی و سنگینی گناه به ملكوت اعلی راه نمی یابد و با قلبی كه شیطان آن را تصرف كرده متوجه خدا نمی شود و با زبانی كه در اثر گناه لال شده با حضرت دوست سخن نمی گوید. از این روی در قرآن بر پرهیز از گناه و معصیت تأكید شده و می فرماید: « بگو ای اهل کتاب! بیایید به یک کلمه (ایمان)که مشترک بین ما و شماست ایمان آورید و جز خدا را نپرستیم و برخی دیگر را تحت سلطه قرار ندهیم.» [1]

 

 

بقيه در ادامه مطلب بخوانيد


ادامه مطلب

احکام نماز جمعه

احکام نماز جمعه

(مساله):نماز جمعه مانند نماز صبح دو ركعت است، و امتيازش از نماز صبح اين است كه دو خطبه در پيش دارد، و نماز جمعه واجب تخييرى است به اين معنى كه مكلف در روز جمعه مخيّر است كه نماز جمعه را بخواند در صورتى كه شرائطش موجود باشد، يا نماز ظهر بجا آورد، پس اگر نماز جمعه را بجا آورد، كفايت از ظهر مى كند. و واجب شدن نماز جمعه چند شرط دارد:


"اول"
داخل شدن وقت، و آن عبارت از زوال آفتاب است، و وقتش تا برابر شدن سايه شاخص است با شاخص بنا بر اظهر، پس هر گاه تا برابر شدن سايه با شاخص نماز جمعه را تأخير انداخت، وقتش خارج شده و نماز ظهر را بايد بجا آورد.

 

بقيه را در ادامه مطلب بخوانيد


ادامه مطلب

نماز مسافر
آداب نماز مسافر

 

 

 

و اذا ضربتم في الأرض فليس عليكم جناح ان تقصروا من الصّلوة ان خفتم ان يفتنكم الّذين كفروا انّ الكافرين كانوا لكم عدوّاً مبيناً.
و هنگامي كه سفر كنيد گناهي بر شما نيست كه نماز را كوتاه كنيد اگر از فتنه (و خطر)‌كافران بترسيد، زيرا كافران براي شما دشمن آشكاري هستند.« نساء ،101»

نماز مسافر

در اين آيه به مسأله‌ نماز مسافر اشاره كرده مي‌فرمايد: در مسافرت نماز را كوتاه كنيد.
در اين آيه از سفر تعبير به (ضرب في الارض» شده است زيرا مسافر زمين را به هنگام سفر با پاي خود مي‌كوبد.
در اين جا سؤالي پيش مي‌‌آيد و آن اين كه در آيه فوق مسافر نماز قصر مشروط به ترس از خطر دشمن شده است، در حالي كه در مباحث فقهي مي‌خوانيم نماز قصر يك حكم عمومي است و تفاوتي در آن ميان سفرهاي خوفناك يا امن و امان نمي‌باشد، روايات متعددي كه از طرق شيعه و اهل تسنن در زمينه‌ي نماز قصر وارد شده است نيز اين عموميت را تأييد مي‌كند.
با توجه به تفسير آيه در روايات فراوان اسلامي نماز مسافر اختصاصي به حالت ترس ندارد و بر همين دليل پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ نيز در مسافرت‌هاي خود و حتي در مراسم حج (در سرزمين مني) نماز شكسته مي‌خواند.

شرائط نماز مسافر

ضمناً بايد توجه داشت كه شرايط نماز مسافر، مانند شرايط و خصوصيات ساير احكام اسلامي در قرآن نيامده است بلكه در سنت به آن اشاره شده است. 1ـ از جمله اين كه نماز قصر در سفرهاي كمتر از هشت فرسخ نيست زيرا در آن زمان مسافر در يك روز معمولاً هشت فرسخ راه را طي مي‌كرد. 2ـ و نيز افرادي كه هميشه در سفرند و يا سفر جزء برنامه‌ي زندگاني آن‌ها شده است از اين حكم مستثنا هستند زيرا مسافرت براي آن‌ها جنبه‌ي عادي دارد نه جنبه فوق العاده.
3ـ و نيز كساني كه سفرشان سفر معصيت است مشمول اين قانون نمي‌باشند زيرا اين حكم يك نوع تخفيف الهي است و كساني كه در راه گناه سفر مي‌كنند نمي‌توانند مشمول آن باشند. 4ـ و نيز مسافر تا به حد ترخص نرسد (نقطه‌اي كه صداي اذان شهر را نشنود و يا ديوارهاي شهر را نبيند) نبايد نماز قصر بخواند زيرا هنوز از قلمرو شهر بيرون نرفته و عنوان مسافر به خود نگرفته است و همچنين احكام ديگري كه در كتب فقهي مشروحاً آمده و احاديث مربوط به آن را محدثان در كتب حديث ذكر كرده‌اند.[1]

پی نوشت:

[1] . تفسير نمونه، ج 4، ص 98، 96، 95، 94.

 

http://noorportal.net

 

5 نظر اخر خوانندگان

اميد - وبلاگتون عالیست،مخصوصأ این مطلب که درمورد خواص درمانی نماز بود.بسیارجالب بود. براتون ارزوی موفقیت میکنم.

تاريخ 1393/12/12 و 11:04 دقيقه

پاسخ مدير:
آقا اميد خواص پزشكي نماز را به درخواست يكي از بازديد كننده ها گذاشتم اميدوارم خوندن مطالب براي شما لذت بخش باشد

سعيده - سلام وبلاگتون عالی بود، من باخوندنش اطلاعات زیادی بدست اوردم ، امیدوارم موفق باشید.

تاريخ 1393/12/12 و 9:32 دقيقه

پاسخ مدير:
سلام مرسي.سعيده خانم خيلي لطف كرديد موفق باشيد بازم مطالب جديد تر و به روز تر در وبلاگ قرار ميدهم

سعيد - سلام آقا مجيد وبلاگ پرباري داري من كه خوشم اومد.

تاريخ 1393/11/30 و 9:44 دقيقه

پاسخ مدير:
مرسي آقا سعيد شما لطف داريد

مطهره - سلام.وبلاگ خوبی دارید مخصوصا در زمینه اسرار نماز. امیدوارم در کارتون بخصوص در زمینه ترویج نماز موفق باشید.

تاریخ 1393/10/25 و 11:41 دقیقه

پاسخ مدير:
با سلام خدمت شما
ممنون شما لطف داريد منتظر نظرات شما هستم

عليرضا - سلام باخوندن مطالب وبلاگ به شیعه بودنم افتخار کردم،بهتون تبریک میگم وبلاگ خوبی دارین.موفق باشین

تاریخ 1393/10/23 و 12:18 دقیقه

پاسخ مدير:
سلام خیلی خوشحالیم از این بابت ما هممون به شیعه بودنمون افتخار میکنیم اگه البته لایق باشیم.متشکرم که به ما سر زدید..